Digitálna tlač

Táto tlač je vhodná pre realizácie či už od jedného hárku, menších nákladov ako aj väčších,
pričom nie je potrebné tlačiť veľké množstvá pre dosiahnutie výhodnej ceny.

Taktiež ponúka možnosť tlače variabilných dát, ako sú napr. personifikované menovky, prípadne štítky alebo číslované vstupenky. V ponuke je veľké množstvo papierov rôznych gramáži a povrchových úprav, s rastrom alebo metalickým efektom.  Samolepiace fólie a papiere v matnom, lesklom prevedení, číre a podobne.

Povrchová úprava

Laminovanie

Výtlačky je možné ochrániť laminovaním za tepla, ktoré uzavrie výtlačok zo všetkých strán a prípadne zvýši hrúbku i pevnosť výtlačku.  Tenkým laminom aplikovaným za tepla, ktorý dodá výtlačkom vysoko lesklý efekt alebo matný vzhľad.

Lamino gloss
Efektové fólie

Hodnotu Vašich výtlačkov môžeme zvýšiť použitím efektových fólii s metalickým efektom, ktoré dajú výtlačkom exkluzívny vzhľad, ako aj efekt parciálneho lesklého laku iba na určitých miestach alebo možnosť na tmavých plochách urobiť efekt tlače bielou farbou.

Lesklá efektová fólia
Efektová fólia - lesklá
Efektové fólie 2
Efektová fólia - zlatá
Spracovanie výtlačkov

Vaše výtlačky vieme aj knihársky spracovať, to znamená, že ich vieme orezať na požadovaný rozmer, pobigovať aby sa dali ľahko skladať, urobiť  väzbu V1 na striešku spinkami, lepenú väzbu V2 alebo zabezpečíme šitú väzbu V4.

Väzba V2 lepená
V2
krúžková väzba
Krúžková väzba
väzba V1
V1

Ďalšou možnosťou je perforácia výtlačkov, čo sa využíva pri výrobe napríklad vstupeniek.

Predrez nálepek
Predrezať samolepkay pre lepšie odlepovanie a manipuláciu
Výtlačky vieme aj orezať na rezacom plotry na atypické tvary

Ako pripraviť podklady na digitálnu tlač

Základné pravidlá

  1.       spadávka 2,0 mm a neutrálna zóna 2,5 mm z každej strany
  2.       300 DPI (bodov na palec)
  3.       farebný režim RGB/CMYK
  4.       výstupný formát tlačového dokumentu PDF, CDR
1. Spadávka

Spadávkou sa označuje zóna, ktorá sa pridáva k rozmerom grafického návrhu. Ide o pridanie 2,0 mm na každej strane, a to z toho dôvodu, že sa vizitky či iné propagačné materiály po vytlačení orezávajú. Bez spadávky by rez zasahoval do rozmerov (príp. aj dizajnu) tlačoviny, čím by ju poškodil.

Neutrálna zóna
Neutrálna zóna predstavuje okrajovú časť akéhokoľvek grafického návrhu (vizitky, plagátu, letáku a pod.), v ktorej by sa nemali nachádzať žiadne obrázky, ani text. Zóna je nevyhnutná pre zachovanie 100% kvality vytlačených materiálov – eliminuje viditeľnosť prípadných odchýlok po orezaní tlačovín. Pod neutrálnu zónu spadá plocha vo vzdialenosti 2,5 mm od okraja tlačoviny.

Spadávka
2. Rozlíšenie tlače DPI

Vo väčšine prípadov pri tlači potrebujete nejaký obrázok. Stiahnete si ho z internetu a zdá sa Vám dostatočne veľký a aj kvalitný.
Neskôr sa však rozhodnete pripravovať tlačové materiály, na ktoré chcete použiť práve tento obrázok. A tu nastáva problém.
Obrázky, s ktorými sa bežne stretávate na internete sú v inom rozlíšení, ako obrázky, ktoré sú vhodné na kvalitnú tlač.
Rozdiel je v rozlíšení DPI. DPI = dots per inch (počet bodov na jeden palec)
Pokiaľ na internete sa bežne používa rozlíšenie 72 DPI, pre tlač je potrebných 300 DPI.

72 DPI vs 300 DPI
3. Farebný režim RGB/CMYK

Každý tlačový materiál reprezentuje Vás alebo Vašu firmu. Je preto veľmi dôležité, aby bol dokonalý a verne kopíroval Vašu firemnú identitu.

Načo si dávať pozor pri farbách?
RGB využíva nedokonalosť farbo citlivých buniek v ľudskom oku. Bunky totižto umožňujú nahradiť viditeľné svetlo zmesou troch základných farieb (červenej, zelenej a modrej – v skratke RGB). Zložením všetkých troch farieb vznikne biela farba, ktorá je však iná ako farba svetla (to sa skladá z celého spektra farieb). RGB režim využívajú monitory počítačov a televízory.
CMY (alebo CMYK) režim. Tento režim tvorí druhú možnosť ako zmiešať farby. CMYK je považovaný za tlačiarenský režim / paletu farieb, pretože je výhodnejší pre samotnú tlač. Dôvodom je to, že v RGB režime nie je možné namiešať čiernu farbu.
CMY(K) využíva zložky, ktoré vznikli zmiešaním dvojíc farieb v RGB modeli. O CMYK režime hovoríme v prípade, keď sa miešajú farby aj so samostatnou čiernou (pre lepšiu kvalitu vytlačeného obrázku). CMYK režim využíva aj 32 bitovú farebnú hĺbku.

Pre zachovanie maximálnej farebnej vernosti je vhodné ukladať logo v CMYK. Ak však nedisponujete grafickým softvérom, pošlite nám aspoň presné percentuálne zloženie farieb.

RGB vs CMYK